۱۳۹۷/۰۴/۲۶
پدافند غیرعامل خراسان شمالی

UPS چیست؟

 
UPS
 
UPS   یا  Uninterruptible Power Supply به معنای منبع تغذیه غیر قابل قطع است. در واقع UPS را می توان شبیه به یک باتری دانست ولی یک باتری که فقط در زمان های خاص، یعنی در زمانی که مشکلی برای تغذیه و برق اصلی وسایل الکتریکی و الکترونیکی ایجاد می شود و ولتاژ ورودی آنها از حدود معینی بالاتر یا پایین تر می رود، وارد مدار شده و انرژی الکتریکی مورد نیاز آن وسایل را تأمین می کند، بدین وسیله، آنها را در برابر مشکلات و آسیبهای احتمالی ناشی از افت و افزایش ولتاژ، محافظت می کند. زمانی که تغییری ناگهانی در منبع تغذیه ایجاد می شود، UPS خود به خود روشن شده و برق ورودی آن وسیله را قطع کرده، خودش شروع به ولتاژدهی آن وسیله از طریق انرژی ذخیره شده در خود می کند و وسیله الکترونیکی مانند  دوربین مداربسته را همچنان روشن و فعال نگه می دارد.
این تغییر ناگهانی علاوه بر تغییر ولتاژ، شامل تغییرات فرکانس و نیز بر هم خوردن هارمونی ولتاژ نیز می شود. در واقع UPS  یک محافظ برای جلوگیری از، از دست دادن دیتا و تنظیمات و نیز خسارات ناشی از این تغییرات می باشد، البته واضح است که UPS   فقط می تواند به عنوان یک منبع موقت عمل کند.
وظایف
دستگاه UPS دارای وظایف متعددی است ولی به صورت کلی وظیفه آن ایجاد ثبات در تغذیه تجهیزات الکتریکی است. برخی از وظایف ان عبارتند از:
·         تغذیه تجهیزات در صورت قطع برق
·         محافظت از تجهیزات در مقابل افزایش یا کاهش های ناگهانی ولتاژ
·         محافظت در مقابل نویز
·         محافظت در مقابل بی ثباتی در فرکانس برق شهر
 
در اینجا به طور خلاصه به دو سوال در رابطه با برق اضطراری UPS ممکن است در ذهن ایجاد شود پاسخ می دهیم:
UPS: دستگاهی ارزشمند و بی نظیر است که برای اهدافی طراحی و ساخته شده است : ۱- اصلاح و سالم نمودن برق ورودی به مصرف کننده (محافظ برق) و در واقع ایمن نمودن مصرف کننده در مقابل انواع آسیب های جریان و ولتاژ برق از جمله : اضافه ولتاژها، نوسانات ولتاژ و جریان و…  و ۲- برق دهی به مصرف کننده در زمان قطعی برق
با تغذیه به هنگام و برق رسانی در مواقع قطعی برق شهر، احتمال از دست رفتن اطلاعات و برنامه های در حال اجرا بر روی هارد دیسک، رایانه ها، سرورها، شبکه های امنیتی، دوربین مداربسته، تابلوهای کنترل وفرمان و … را کاهش می دهد.
 
ساختار و عملکرد
از انجایی که باتری ها تنها امکان ذخیره ولتاژ DC را دارند دستگاه UPS باید ابتدا برق را به صورت DC دراورد تا امکان ذخیره آن به وجود اید. از انجایی که قیمت باتری های ولتاژ بالا به مراتب بیشتر است معمولا در طول DC سازی ولتاژ، میزان آن نیز به 12 یا 24 ولت کاهش می یابد
پس از DC سازی، برق باتری ها وارد شده و انها را شارژ میکند.  UPSها طوری طراحی می شوند که در صورت وصل بودن برق شهر، مصرف کننده ها را به صورت مستقیم تغذیه کنند و از باتری ها برای تغذیه استفاده نکنند
از انجایی که تجهیزات الکتریکی نیاز به برق AC با ولتاژ برق شهر دارند برق DC باید مجددا به برق شهر تبدیل شود. این روند تبدیل پیچیده ترین قسمت عملکرد دستگاه است. دستگاه UPS از طریق یک اینورتر ولتاژ DC را به AC تبدیل میکند.
 
 
طریقه کار
در طول وصل برق شهر، دستگاه UPS از برق شهر برای شارژ باتری ها استفاده می کند و در کنار آن از طریق همان برق اجهیزات الکتریکی وصل شده را نیز تغذیه میکند. پس از قطع برق باتری های دستگاه به صورت منبع وارد شبکه می شوند و تجهیزات را تغذیه میکنند.
همه ما از تغذیه برق شهر  استفاده می کنیم ولی هیچ روشی به مانند استفاده از UPS یا یک منبع تغذیه بدون وقفه نمی تواند از مادربرد یا سایر تجهیزات گران قیمت در برابر مشکلات و نوسانات برق حفاظت کند. زمانی که شما یک سرور یا کامپیوتر گران قیمت دارید اهمیت وجود UPS بیشتر می شود. UPS برای فیلتر نوسانات ناخواسته برق ورودی و کنترل ولتاژ آن دارای مداراهای خاصی می باشد و برای حل مشکل قطع برق یا افت بیش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ برای بسیاری تجهیزات مضر است یا سبب از کار افتادن موقت آنها می شود ) از باتری استفاده می کند. که کل این مجموعه را تغذیه پشتیبان می گویند. 
برای خرید و انتخاب یک  UPS بستگی به خود شما دارد که چه میزان می خواهید خرج کنید و UPS را برای چه هدفی مورد استفاده قرار می دهید. مصرف انرژی آنچه محافظت می کنید عامل دیگری است که در خرید UPS نقش مهمی ایفا می کند. واحدی که بوسیله آن ظرفیت UPS یا مقدار انرژی که به شما می دهد بیان می شود، عبارت است از آمپر-ساعت. مثلاً یک UPS پنجاه آمپر ساعت می تواند دستگاه شما را با جریان ۲ آمپر به مدت ۲۵ ساعت یا با جریان ۵ آمپر به مدت ۱۰ ساعت تغذیه کند. توجه داشته باشید که دستگاه مصرفی تعیین کننده میزان جریان است پس زمان تغذیه برای یک UPS مشخص به میزان مصرف دستگاه شما بستگی دارد. بدیهی است در صورتیکه زمان بحرانی که به یک منبع تغذیه احتیاج دارید کوتاه باشد می توانید از UPS با آمپر-ساعت کمتر و در نتیجه ارزانتر استفاده کنید.
 البته یک محدودیت دیگر هم در این زمینه وجود دارد و آن این است که جریان نامی UPS انتخابی باید از کل برق دستگاههای مصرفی ( بر حسب آمپر ) بزرگتر باشد. نکته دیگری که در پایان توجه شما را به آن جلب می کنم این است که هیچگاه از یک محافظ لوازم برقی ( مانند محافظ یخچال یا کامپیوتر ) در خروجی یک UPS استفاده نشود و یا به عبارت دیگر زمانیکه از UPS استفاده می کنید نباید از این محافظ ها به طور همزمان برای یک دستگاه استفاده شود چراکه سبب صدمه دیدن دستگاه شده و حتی از نظر ایمنی هم می تواند خطرناک باشد.
 
تفاوت دیزل ژنراتور با UPS
دیزل ژنراتور همانند UPS یک منبع برق اضطرای می باشد با این تفاوت که دیزل ژنراتور در مقابل مشکلات برقی هیچ نقشی را ایفا نمی کند و در هنگام قطع برقی تقریبا به مدت 10دقیقه تاخیر دارد یعنی با هنگام قطع برقی تجهیزات شما بلافاصله هنگام قطع برق خاموش می گردند و زمانیکه دیزل ژنراتور بعد از زمانی حدودا 10 دقیقه تاخیر، برق تولید کند در این صورت تجهیزات متصله روشن می گردند.
در حالیکه سیستم های UPS بدون وقفه می باشند یعنی با قطع برق شهری، UPS بلافاصله و بدون تاخیر متصله گردیده و تجهیزات متصله به UPS را روشن نگه میدارند و مدت زمان روشن ماندن دستگاه ها به میزان زمان درخواستی و پشتیبانی از طرف مصرف کننده مشخص میگردد. یعنی با توجه به ساعات و زمان پشتیبانی درخواستی توسط user ، باتری مشخص گردیده و مدت زمان پشتیبانی ارائه داده می شود.

منبع : پدافند غیر عامل استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۶۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده