۱۳۹۷/۰۳/۰۹
پدافند غیرعامل خراسان شمالی

اقتصاد ۶۰۰ میلیارد دلاری جرائم سایبری

با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی و افزایش کاربران آنلاین، جرائم سایبری نیز در کشورهایی با امنیت سایبری ضعیف، نقش پررنگ تری پیدا کرده است. با این حال تاکنون، روش مشخصی جهت برآورد درست و دقیقی از هزینه های جرائم سایبری وجود ندارد اما با همکاری مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS) و شرکت مک آفی، هزینه های جرائم سایبری، حدود600 میلیارد دلار از اقتصاد "دارک وب" برآورد شد.
این هزینه های جرائم سایبری شامل از دست دادن مالکیت معنوی و اطلاعات محرمانه کسب و کار، تقلب و جرائم مالی آنلاین و همچنین دستکاری مالی با استفاده از اطلاعات حساس می باشد. در نهایت این هزینه شامل هزینه تامین امنیت شبکه ها مثل حق بیمه یا هزینه بازیابی بعد از حملات سایبری و کاهش ارزش سهام برند تجاری پس از هک شدن است.
 
جرائم سایبری مالی
یکی از سازمان هایی که نسبت به دیگر سازمان ها بیشتر مورد حملات سایبری قرار می گیرد، بانک ها می باشند. ترکیبی از افراد با استعداد، ضعف قوانین و بودجه عظیم باعث شده است تا بانک ها خطرناک ترین منبع جرائم اینترنتی باشند که سه کشور روسیه، کره شمالی و ایران بیشترین فعالیت را در هک موسسات مالی دارند.
 
باج افزارها
باج افزار که امروزه جز یکی از شایع ترین حملات سایبری می باشد، بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک را مورد هدف قرار می دهد. طبق آماری که FBI منتشر کرده است، در سال 2016 تعداد 70 باج افزار جدید در دسترس قرار گرفت که حدود 209 میلیون دلار کسب کردند. در حال حاضر بیش از 6 هزار فروشگاه مجازی آنلاین حدود هزار محصولات و خدمات مختلف باج افزاری را ارئه می دهند که هزینه متوسط خرید یک بسته باج افزار تنها  10 دلار می باشد.
 
 
تور و بیت کوین
ابزارهایی مانند تور و بیت کوین باعث شده است تا مجرمان اینترنتی بدون هیچگونه ردپایی از خود، کارها و جرائم خود را انجام دهند و هویت خود را در فرایند سرقت اینترنتی پنهان کنند. کاربران بیت کوین در صورتی قابل شناسایی هستند که حسابشان با هویت واقعی آن ها ارتباط داشته باشد، آن چه که اکثر مجرمان از آن اجتناب می کنند.
 
سرقت مالکیت معنوی
سرقت مالکیت معنوی حداقل یک چهارم هزینه های جرائم اینترنتی را شامل می شود و در صورتی که این سرقت مثلا از فناوری نظامی باشد، می تواند خطراتی برای امنیت ملی ایجاد کند.
اندازه گیری سرقت مالکیت معنوی آسان نبوده و کسب درآمد از آن دشوار می باشد. با بررسی سرقت های پیش آمده، زیان های سالانه در سراسر جهان بین تا 50 تا 60 میلیارد دلار برآورد می شود.
 
دزدی هویت
16 میلیون نفر در سال 2012 سرقت هویت را تجربه کرده اند که نتیجه آن ضرری حدود 25 میلیارد دلار بود. 14 درصد این قربانیان تا 100 دلار ضرر نقدی پرداخت کردند. بر اساس آخرین آمار CSIS تقریبا 3 میلیارد اعتبار اینترنتی و سایر اطلاعات شخصی توسط هکرها به سرقت رفته است.
 
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد مورخه 2 اردیبهشت ماه 1397

منبع : پدافند غیر عامل استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۴۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
              
اخبار برگزیده